מרוקו ברמדאן: האם כדאי לבקר במרוקו בתקופת הרמדאן?

תוכן עניינים

יכול להיות שהרגע הבנתם שהטיול שלכם למרוקו נופל בדיוק על תקופת הרמדאן ואתם דואגים שהחוויה שלכם במרוקו תשתנה לרעה. או יכול להיות שאתם רק מתכננים את הטיול שלכם ותוהים האם מרוקו ברמדאן זה משהו ששווה לקחת בחשבון.

הדאגות האלו מובנות לגמרי, החדשות הטובות הן שתיירות במרוקו עדיין תוססת בזמן הרמדאן וכך גם האירוח המרוקאי המפורסם.  שזה אומר שרוב הסיכויים אתם הולכים לחוות חוויה מרוקאית משגעת בדומה לתקופה אחרת בשנה.

לא רק זה, אלא גם תזכו לחוויות תרבותיות ייחודיות ותובנות רוחניות שפשוט אינן מציגות את עצמן מחוץ לחלון של חודש הרמדאן, ותגלו שמלונות, אטרקציות ופעילויות הרבה פחות צפוף.

השנה רמדאן במרוקו יחול מתאריך 10.3.2024 עד 9.4.2024.

אז הנה מה לצפות כאשר מטיילים במרוקו בזמן הרמדאן.

מה זה בדיוק רמדאן?

אז קודם כל, צריך להבין בדיוק מה זה רמדאן.

רמדאן הוא חודש בלוח השנה האיסלמי בו מוסלמים בוגרים מחויבים לצום מהזריחה עד השקיעה. בזמן תקופה זו, למוסלמים אסור לצרוך לאכול, לשתות, ללעוס מסטיק, לעשן או לבצע פעילות מינית.

אלו שחולים או הבריאות שלהם לא טובה, זקנים, נשים בהיריון או מניקות פתורים מלצום, כמו גם אנשים בעלי מחלה נפשית או כאלה שצריכים לצרוך תרופות באופן קבוע.

אם מישהו מחמיץ מספר ימים של צום כתוצאה מחולי או טיול, אותו אדם חייב להשלים את אותם ימים לפני שהרמדאן הבא מגיע.

איך מרוקו בתקופת הרמדאן?

בזמן הרמדאן במרוקו, הימים נוטים להתחיל במין ישנוניות במיוחד מחוץ למרכזי הערים. כאשר הרמדאן יוצא על חודשי הקיץ, כמו בשנים האחרונות, רחובות לא עירוניים עשויים להישאר נקיים מפעילות עד הצהריים או מאוחר יותר.

רוב העסקים המרוקאיים יתאימו את שעות הפעילות שלהם כך שהעובדים יוכלו להיות בבית בזמן כדי לשבור את הצום. הם גם יפתחו את יום העסקים טיפה מאוחר יותר בגלל שהמון אנשים ישנים פחות. 

חנות קמעונאיות קטנות וחנויות מצרכים שכונתיות נוטות לפתוח מאוחר יותר, לסגור את החנות עם השקיעה לשעה או שעתיים, ואז להיפתח שוב בערב.

משרדים ממשלתיים ומספקי שירותיים יפחיתו את שעות הפעילות שלהם, בזמן שאלו שהם שמתעסקים בבניה ועבודת כפיים קשה יתחילו מאד מודם בבוקר ויסיימו אחר הצהריים כדי להימנע מהחום הקשה.

מסעדות מקומיות לא יהיו פתוחות במהלך היום, פעילויות ספורט עשויות להידחות לערב, ובתי הספר מתחילים מאוחר יותר בבוקר ומסיימים מוקדם יותר אחר הצהריים.

מרוקו ברמדאן

מסורות אוכל מרוקאי ברמדאן

למרות הצום שמתרחש, הכנת האוכל גוברת ככל שמשפחות מתכוננות לאיפטאר (או פטור), הארוחה בשקיעה כשהן שוברות את הצום. משפחות מרוקאיות רבות עוקבות אחר מסורת של שבירת הצום שלהן עם מגוון מאכלי אצבע מתוקים ומלוחים ומאכלי בוקר יחד עם תמרים, מרק חרירה, ביצים וממתקים.

חלק מהמאכלים האהובים לוקח הרבה זמן להכין אז נשים רבות מוצאות עצמן במטבח יותר מהרגיל.

בישול נוסף עשוי להתבצע לאחר שבירת הצום, שכן משפחות רבות מתאספות לארוחת ערב מלאה בשעת לילה מאוחרת או בשעות הבוקר המוקדמות.

פריטי מאפה ועוגיות וממתקים מסורתיים כמו בריואט שקדים, שבקייה וסלו (sellou) מבוקשים מאוד בשלב זה, וחלק מהמשפחות מתכוננות לרמדאן חודש שלם מראש כדי למלא את המקפיאים והמזווה שלהם בפריטים תוצרת בית.

דת וחיי לילה בתקופת הרמדאן

המון מוסלמים נוטים להיות דתיים יותר בתקופת הרמדאן. גברים ונשים מרוקאיים יכול להיות ילבשו פריטי לבוש מסורתיים ושמרניים יותר, הגעה למסגדים עולה בצורה דרמטית, וחלק מהמסגדים נשארים פתוחים כל הלילה לאלו שרוצה להגיע לתפילות לפני עלות השחר.

אזורים עירוניים ושכונות מאוכלסות נוטים להתעורר לחיים בלילה. אלה שאינם במסגד עשויים במקום זאת להסתובב ברחובות שוקקים, לבקר בחנויות, להסתובב בחוץ עם חברים ושכנים, וליהנות מאוכל רחוב כמו כריכים, מיצים וחטיפים של מוכרים וחנויות.

אפשר לשמוע את הילדים משחקים וצועקים עד מאוחר לתוך הלילה ועד לשעות הבוקר המוקדמות. למעשה, אלו שלא צריכים לעבוד או ללכת לבית הספר הופכים את שעות היום והלילה שלהם בתקופת הרמדאן.

איך מרוקו ברמדאן מבחינה תיירותית?

אלא אם הסיבה העיקרית שלכם לביקור במרוקו היא לחקור לעומק את המטבח המרוקאי, הרמדאן לא אמור להפריע לחוויית הטיול שלכם וצריך להיות מהנה כמו כל תקופה אחרת בשנה בטיול שלכם.

אתם תגלו שהמון אם לא הרוב מפעילויות תיירותיות, עסקים ואתרים תיירותיים עובדים בתקופת הרמדאן, אך יכול להיות בשעות שונות.

למשל, אם אתם מבקרים בקזבלנקה אתם תגלו שסיורים במסגד חסן השני ושמדריכי תיירים ונהגים זמינים לסיורים בעיר, טיולים לשכונות פופולריות כמו חבוס (Habbous) והמדינה העתיקה, ואפילו לטיולי יום בערים קרובות.

מדריכים ונהגים ייטו לחשוב שתרצו לאכול ולשתות, כך שאין סיבה להרגיש לא נעים לאכול או לשתות מולם או ברכב. אני אישית מעדיף לעשות את זה בצד מבלי שיראו מפאת כבוד אך זה לא אמור להפריע להם.

בחלקים אחרים במרוקו לא תהיה לכם בעיה לסגור פעילויות כמו טיולי הרים, טיולי גמלים מדבריים וטיולי 4×4.

אומנם המדריכים שלכם צמים, אך אף אחד לא מצפה מכם לצום גם כן. זה אומר שאתם יכולים לאכול ולשתות כרגיל, ואם סגרתם שתקבלו ארוחות במהלך היום בטיול שלכם, אתם עדיין תקבלו את האוכל ותקבלו אירוח כמו שצריך.

האם מסעדות מרוקאיות פתוחות בזמן הרמדאן?

מטיילים למרוקו ברמדאן יגלו, עם זאת, שמסעדות הפונות בעיקר לקהל לקוחות מקומי יהיו סגורות במהלך שעות היום ברמדאן.

 בערים מרכזיות ויעדים תיירותיים פופולריים, לא אמורה להיות בעיה מכיוון שעדיין יהיו אפשרויות רבות, כולל מסעדות רשת בינלאומיות, מסעדות במלונות ומסעדות מקומיות שעובדות בעיקר על תיירים.

אם יש לכם ספק שאתם יכולים למצוא מסעדה פתוחה, פשוט נסו לתכנן את הטיולים שלכם כך שתחזרו למלון לארוחת צהריים.

דברים עלולים להיות שונים במעט בעיירות וכפרים קטנים, במיוחד כאלו שאין להם הרבה תיירים שעוברים שם בתקופת הרמדאן.

ביעדים כאלה, תצטרכו לאכול במלון שלכם בשעות היום או שתבקרו בחנות נוחות בשביל לקנות כמה חטיפים ומשקאות כצידה לדרך.

תיירת_מטיילת_במסגד_בקזבלנקה

מה לגבי אכילה בחוץ במרוקו בתקופת הרמדאן?

יכול להיות ששמעתם שאסור לאכול בחוץ במדינות מוסלמיות מסוימות. אל דאגה, תיירים במרוקו לא צריכים לדאוג מזה.

מרוקאים לא מעוניינים שתיירים שמבקרים במדינה שלהם ילכו רעבים או צמאים רק בגלל פחד מהחוק, או מתוך חשש שאכילה או שתייה מול מוסלמי בצום הם בגדר פיתוי או עינוי.

זכרו שמוסלמים בעצמם פתורים מלצום בזמן שהם מטיילים ומוסלמים מכל רחבי העולם עובדים עם אוכל כדי להגיש לילדים או להכין אוכל בשביל לשבור את הצום מאוחר יותר במהלך היום.

עם זאת, אם אתם צריכים לאכול או לשתות בזמן שאתם מסתובבים או נהנים מהמראות, זה עוזר להשתמש במעט שיקול דעת ואדיבות.

לדוגמה, אתם יכולים לקחת לגימה של מים כאשר אתם צריכים, אבל נסו לא לבלוט ולשמור את הבקבוק חבוי בארנק או בתיק שלכם.

אתם יכולים גם להגביל את האכילה ושתייה לאזורים פחות עמוסים או בתוך הרכב או במסעדה שפתוחה.

יתרונות וחסרונות כאשר מטיילים במרוקו ברמדאן

למרות שכל הכתוב מעלה אומר שאין חשש להגיע למרוקו בזמן הרמדאן, בסופו של דבר כל אחד מחליט אם זה מתאים לו או לא. הבנה של היתרונות והחסרונות יכולים לעזור לכם לקחת החלטה נכונה ולהפיק את המירב מהטיול המתוכננן שלכם.

הנה סקירה מהירה של היתרונות והחסרונות הללו.

יתרונות

מסגד המלך חסן השני בקזבלנקה

חסרונות

טיפים להנות בטיול במרוקו בתקופת הרמדאן

אם הטיול שלכם יוצא בתקופת הרמדאן, יש מספר דברים שאתם יכולים לעשות או לזכור שיעזרו לכם לשפר את החוויה בצורה הטובה ביותר.

אוכל במרוקו בתקופת הרמדאן

הצטיידות במעט ידע על מרוקו והתרבות יכולה לעזור לכם להפיק את המרב מהטיול שלכם ולהרגיש בנוח עם האנשים שאתם פוגשים.

זה כמובן נכון בין אם הטיול שלכם מתקיים במהלך הרמדאן ובין אם לא. בשורה תחתונה – מרוקו ברמדאן יכולה להיות חוויה שונה ומיוחדת אך לא מתאימה לכולם. מקווים שתוכלו להגיע להחלטה הנכונה אם להגיע או לא לפי כל המידע שצוין כאן.

פוסטים מובחרים

רוצים מידע על טיולים במרוקו? השאירו פרטים!

הדרך למרוקו מתחילה כאן!

מלאו את כל הטופס כדי שנוכל לתכנן לכם את הטיול בהתאם.

הדרך למרוקו מתחילה כאן!

מלאו את כל הטופס כדי שנוכל לתכנן לכם את הטיול בהתאם.
דילוג לתוכן